Najjeftniji madraci
Postoji jednostavna jednadžba za odabir odgovarajuće tvrdoće madraca. Veća tjelesna težina = tvrđi madrac; manja tjelesna težina = mekši madrac. Veća težina znači veći pritisak na madrac, koji opet mora vršiti veći protu pritisak. Baš kao i težina, i naša visina utječe na pravilan odabir tvrdoće. Veća visina = mekši madrac; manja visina = tvrđi madrac. Zašto je to tako? Veća visina znači veću površinu kojom djelujemo na madrac. Stoga čak i madrac razvija niži pritisak, pa podloga mora biti mekša kako bi se bolje prilagodila nižem pritisku.
Ukoliko tražite madrac za svoj bračni krevet i prema gornjoj jednadžbi ne izlazi za oba partnera isti rezultat, ništa nije izgubljeno. Za bračni krevet, umjesto jednog velikog, nabavite dva uža madraca (u slučaju bračnog kreveta 160x200 cm to su 2 madraca 80x200 cm). Zajedno s partnerom možete odabrati model za svoju stranu kreveta koji najbolje odgovara vašim željama i proporcijama tijela. Ako želite ujednačiti površinu kreveta, na vrh stavite tanki nadmadrac, tzv. topper.
Prilikom spavanja na leđima preporučuje se tvrd madrac jer pomaže u održavanju prirodne zakrivljenosti kralježnice i bolje raspoređuje težinu cijelog tijela, pomičući točke pritiska. U položaju na boku, tvrd madrac ne dopušta ramenima i bokovima da prirodno utonu u madrac, a kralježnica nema dovoljan oslonac tijekom spavanja. Nekvalitetan san na loše odabranom madracu također može dovesti do promjena raspoloženja, razdražljivosti i nervoze.
Glavna prednost tvrdih madraca je njihova dugotrajnost, ali samo ako su izrađeni od kvalitetnih „sirovina“ i postavljeni na odgovarajućoj podnici. Kako odabrati pravu podnicu možete pročitati OVDJE.
Moglo bi Vas zanimati:
Loš madrac loše utiče na vaše fizičko i psihičko zdravlje. Rješite ga se