Svijetli ormarići za obuću na akciji
U organizaciji predsoblja uvelike će Vam pomoći ormarić za obuću koji će u kaos razbacanih cipela unijeti red i eleganciju. Odlučujući čimbenik u njegovom odabiru je veličina samog predsoblja. Pažljivo izmjerite kako biste znali širinu i visinu ormarića koji Vam je potreban.
Kako odabrati ormarić za obuću?
- Dubina: ormarić bi trebao biti dovoljno dubok (najčešće 35-40 cm) da se cipele u njemu ne moraju savijati, stiskati i deformirati. Za manje prostore prikladan je preklopni ormarić za obuću, koji je, s druge strane, manje dubine (od 17 cm).
- Ventilacija: neophodna je, stoga ormarić ne smije biti potpuno zatvoren. Najčešće je stražnji dio čizme perforiran ili je napravljen od dijelova s velikim razmakom, odnosno većim razmakom između prednjeg kopča kod modela na preklop.
- Perivost: jednostavno čišćenje osigurava praktičnu upotrebu ormarića. Jer u njemu se često spremaju mokre ili prljave cipele.
- Veličina: odaberite ormarić za obuću prema broju cipela koje u njega trebate staviti. Dodatne ladice za kreme za cipele, čizme itd. su praktične.
- Klupa: veću udobnost pri obuvanju osigurat će Vam ormarić za obuću, koji sadrži i sjedalo na vrhu.
Što se tiče materijala, drveni ormarići za obuću ostaju najpopularniji. Posebno su popularne bijele varijante i dekor hrasta sonoma. Vrlo su jednostavni za održavanje - jednostavno ih prebrišete krpom. Ipak, odaberite ormarić za obuću čiji su rubovi obrađeni posebnom plastičnom trakom (tzv. ABS rub) što ga čini otpornijom na vodu i vlagu.
Plastični ormarići popularni su zbog svoje niske cijene i fleksibilnosti. Idealni su kao privremeni ormarić za cipele, ali možda nisu sasvim prikladni za dugoročno rješenje, posebice zbog stabilnosti i nosivosti. Metalni ormariću za obuću također su jeftinija alternativa, ali su stabilniji.
Ormarići za obuću razlikuju se i po načinu skladištenja cipela:
- Ormarići za obuću s policama provjereni su klasik. U njih stane veliki broj cipela čak i s kutijama, što će svakako cijeniti ne samo ljubiteljice štikli, već i kolekcionari tenisica. Nije svaki komad namijenjen svakodnevnom nošenju pa će najbolje biti na polici u originalnoj kutiji. Velika prednost je podesivost polica po visini, što znači da u njih možete jednostavno spremiti višu obuću poput čizama.
- Među najkorištenijim ormarićima su sklopivi ormarići za obuću. Njihova velika prednost je što zauzimaju malo prostora. Cipele se u njima spremaju uspravno, tako da njihova dubina može biti samo 17 cm. Zbog toga su nestabilni pa su često pričvršćene za zid i nisu prilagođene višoj obući.
- Suvremeni sustavi za vješanje: njihov najpoznatiji oblik je teleskopska šipka pričvršćena za strop po čijem se obodu nalaze "izbočine" na koje se vješaju cipele. Ovako postavljene cipele vrlo su dobro prozračene. Najveći nedostatak je nemogućnost sakrivanja cipela, što znači da se mogu zaprašiti. Također optički smanjuju prostor jer ne skrivaju zatvorene i skrivene cipele u ormariću za obuću.
Ako živite u stambenoj zgradi gdje je svaki kvadratni centimetar prostora dragocjen, uski ormarić za obuću bit će pravi za Vas. Štedi prostor u tijesnom hodniku i istovremeno omogućuje lak pristup obući. Ormarić za obuću koji se nalazi uz ulazna vrata služi i kao komoda u koju možete odložiti torbicu ili ključeve. Ako ste velika obitelj, dobro će Vam doći širok ormarić za obuću u koji stane više pari cipela. Budući da je u hodniku često malo prirodnog svjetla, preporučamo stilske podne lampe, koje će ne samo osvijetliti prostor, već će upotpuniti cjelokupni ugođaj hodnika. Nemate li dovoljno vremena za odabir pojedinih elemenata namještaja za predsoblje, posegnite za gotovim setovima za predsoblje čiji sastavni dio nije samo ormarić za obuću, već i ormar, ogledalo i vješalica.
Moglo bi Vas zanimati:
Kako izabrati ormarić za obuću